Doména lupoc.sk
Toto je oficiálna webová stránka obce Lupoč.
Oficiálne stránky využívajú doménu lupoc.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Obec Lupoč
15.05.2024
Obec Lupoč leží severozápadne od Lučenca, v blízkosti kopca Páriš. Lupoč susedí s obcami Halič, Polichno a Praha. Nad Lupočou je kopec s názvom Vinný vrch, ktorý ju chráni pred búrkami. Na úpätí Vinného vrchu sa nachádzajú zvyšky základov kaplnky pri Antolíku, teda kaplnky sv. Antona Paduánskeho z roku 1696. V okolí obce boli nedávno objavené menšie jaskyne, ktoré dostali názvy Lupočská nora, Petruska (podľa spoluobjaviteľa a obyvateľa Lupoče Jána Petrusa) a Voňačka.
Jaskyňa Lupočská nora patrí k väčším nekrasovým (pseudokrasovým) jaskyniam Slovenska. Nachádza sa v katastri obce Lupoč, v pohorí Ostrôžky. Objavená bola v r. 2001. Celková dĺžka zameraných priestorov jaskyne je 54,5 m a najväčšia zistená hĺbka je 20,5 m. Najmä svojou hĺbkou a priestrannosťou rozsadlín sa v skupine pseudokrasových jaskýň zaraďuje k cennejším lokalitám. Na jej prehliadku potrebujete horolezeckú výstroj.
Turistická rozhľadňa sa nachádza v katastri obce Lupoč na vrchole Vinného vrchu v nadmorskej výške 522 m. Jedná sa o drevenú plošinu, ktorú v roku 2023 postavili nadšenci turistiky z Haliče s finančnou podporou Mikroregiónu Novohradské podzámčie, Obce Lupoč a Obce Halič. Z turistickej rozhľadne je panoramatický výhľad na celú lučeneckú kotlinu s dominantným pohľadom na haličský zámok. Na rozhľadňu vedie turistická trasa, ktorá je značená zo stredu obce Lupoč bielo-žltou turistickou značkou. Turistická rozhľadňa sa teší veľkému záujmu turistov z blízkeho aj ďalekého okolia.
Kaplnka sv. Antona Paduánskeho bola postavená v roku 1696 na úpätí Vinného vrchu v časti Antolík. Kaplnka bola postavená grófom Adamom Forgáchom ako poďakovanie za uzdravenie jeho chorej manželky, ktorá sa chodila každý deň modliť na skalu v tvare srdca, ktorá sa nachádzala pri rozkvitnutej hruške na pasienkoch vzdialených tri kilometre od Haličského zámku. Pri kaplnke bola neskôr postavená pustovňa, kde pôsobil pustovník Ján Alexy a neskôr sa tam konali púte a bohoslužby na deň sv. Antona. V súčasnosti sa na mieste bývalej kaplnky nachádzajú iba základy, ktoré by Obec Lupoč chcela obnoviť do pôvodného stavu.
Lávové kamene sa nachádzajú v okolí Polichianskeho potoka v hornej časti obce Lupoč. Jedná sa o lávové vyvreliny, ktoré vznikli ako následok výbuchu sopky vrchu Poľana. Lávové kamene sa tešia záujmu nadšencom jogy, ktorí tam chodia relaxovať a meditovať.
V Lupoči sa hovorilo novohradským nárečím tzv. zvolenského typu. S najstaršími obyvateľmi vymiera aj nárečie. Slovník s niekoľkými stovkami výrazov a povrávok uverejnila Zuzana Bohušová vo svojej publikácii Nárečie Lupoče v roku 2003. Monografia o obci Lupoč vyšla zásluhou Jozefa Drenka a kolektívu spolupracovníkov v roku 2001.