Doména lupoc.sk
Toto je oficiálna webová stránka obce Lupoč.
Oficiálne stránky využívajú doménu lupoc.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Oznamovanie protispoločenskej činnosti
Oznamovanie protispoločenského konania (whistleblowing) podľa zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čo je protispoločenská činnosť?
Do protispoločenskej činnosti zákon zaraďuje všetky trestné činy, priestupky či správne delikty, ktoré ohrozujú verejný záujem, majú negatívny dopad na obec Lupoč a jeho organizácie a ktoré presahujú záujmy jednotlivca.
Kto môže podať oznámenie?
Oznámenie môže podať fyzická osoba, ktorá je v pracovnoprávnom vzťahu k zamestnávateľovi alebo inom obdobnom vzťahu k zamestnávateľovi a anonymný oznamovateľ.
Kto je zamestnávateľom?
Obec Lupoč, príspevkové a rozpočtové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti obci Lupoč, právnická osoba s majetkovou účasťou obce Lupoč, ktorá zamestnáva najmenej päť zamestnancov.
Kto je zodpovedná osoba?
Je to osoba, ktorá prijíma, eviduje a preveruje oznámenia o protispoločenskej činnosti. V obci Lupoč a v príspevkových a v rozpočtových organizáciách obce Lupoč s počtom zamestnancov menej ako päťdesiat, je zodpovednou osobou hlavný kontrolór obce.
Príspevkové a rozpočtové organizácie s počtom zamestnancov päťdesiat a viac si musia určiť zodpovednú osobu v rámci svojej organizácie.
Viac informácií o oznamovateľoch, postupe prijímania a preverovania oznámenia, odvetných opatreniach a podmienkach poskytnutia ochrany:
Oznámenia možno podať nasledovnými spôsobmi:
- Písomne na adresu: Hlavná kontrolórka obce Lupoč, Lupoč č. 102, 985 11 Halič
v uzatvorenej obálke s označením „NEOTVÁRAŤ – CHRÁNENÉ“
- Elektronicky na e-mail: obeclupoc@gmail.com
- Osobne hlavnej kontrolórke obce
Postup podávania, evidovania a vnútorný systém preverovania oznámení o protispoločenskej činnosti je upravený vo vnútornom predpise, ktorým sa určujú podrobnosti podávania, preverovania a evidovania oznámení podávaných v zmysle zákona č. 54/2019 Z.z.Poskytovanie ochrany: Zamestnanec oznamujúci protispoločenskú činnosť má nárok na ochranu v závislosti od toho, či oznámenie urobí smerom navonok vo forme trestného oznámenia alebo podnetu na začatie konania o správnom delikte alebo či podnet podal smerom dovnútra zamestnávateľa v rámci navrhovaného vnútorného systému. Môže ísť o preventívnu ochranu alebo následné ochranné opatrenia.
- Oznamovateľovi trestného činu poskytuje ochranu na základe žiadosti prokurátor.
- Oznamovateľovi závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je správnym deliktom poskytuje ochranu na základe žiadosti orgán príslušný na konanie o správnom delikte.
- pozastavení účinnosti pracovnoprávneho úkonu voči oznamovateľovi, s ktorým nesúhlasí, rozhoduje na základe žiadosti oznamovateľa Úrad na ochranu oznamovateľov.
-
Možnosť zachovania anonymity oznamovateľa: Zákon umožní zachovať anonymitu oznamovateľa pred zamestnávateľom pri oznamovaní závažnej protispoločenskej činnosti. Oznamovateľ si od prokurátora, resp. správneho orgánu, bude môcť vyžiadať iba potvrdenie o tom, že je oznamovateľ, a to môže využiť až v prípade, keď zamestnávateľ urobí voči nemu negatívny pracovnoprávny úkon. Na základe tohto potvrdenia inšpektorát práce môže pozastaviť účinnosť tohto pracovnoprávneho úkonu.
Definícia závažnej protispoločenskej činnosti: Nová úprava má širší záber oproti niektorým starším poslaneckým návrhom. Pokrývať bude nielen korupciu a určenú trestnú činnosť. Pod zákon budú spadať vybrané trestné činy a správne delikty (definované ako závažná protispoločenská činnosť), ako aj iná protispoločenská činnosť a v rámci nej napríklad aj nehospodárne či neetické konanie.
Zákon vymedzuje závažnú protispoločenskú činnosť ako protiprávne konanie, ktoré je: - niektorým z trestných činov verejných činiteľov, korupcie, machinácie pri verejnom obstarávaní alebo poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev,
- trestným činom s hornou hranicou trestu odňatia slobody prevyšujúcou dva roky, alebo
- správnym deliktom, za ktorý možno uložiť pokutu s hornou hranicou vo výške najmenej 30.000 eur alebo s hornou hranicou určenou výpočtom